Afganistan'ın Yapılanmasında Siyasi ve Ekonomik Stratejiler

%33
50,00 TL
33,50 TL

Afganistan'ın Yapılanmasında Siyasi ve Ekonomik Stratejiler

%33
%33
50,00 TL
33,50 TL
Kazancınız:16,50
Kitap Açıklaması

"... ABD Başkanı George Walker Bush saldırıların ardından terörizme karşı "Haçlı Seferi" başlattığını bunun on yıl sürecek askeri ekonomik diplomatik ve istihbarat savaşı olacağını sınırlarının ve ölçüsünün olmayacağını ilan etmiştir.

ABD Afganistan'a yapmış olduğu "terörle mücadele" olarak nitelendirdiği bu müdahale ile yatırımlarını arttırdığı Kazakistan ve Özbekistan'da uzun vadede istikrar sağlamayı ve çıkarlarını teminat altına almayı amaçlamıştır. Rusya'dan izinsiz bu ülkelerdeki varlığını pekiştirmiş Tacikistan ve Özbekistan'da askeri üslere yerleşmiştir. Taliban'a karşı Rusya güney sınırlarını sağlama almaya çalışırken bu defa mevzilerini ABD'ye kaptırmakla karşı karşıya kalmıştır. Taliban tehlikesinin yerini ABD'nin istenmeyen varlığı almıştır. ABD Afganistan operasyonuyla Rusya'ya karşı bölgede artan nüfuz ve egemenlik alanını güvence altına almıştır.

Afganistan'ın son yüzyıllık tarihini incelersek karşımıza savaş tablosu çıkacaktır. Afganlılar önce İngilizler'i ardından Hintliler'i daha sonra kendi içinde ki Kral ve Şahlar'ı son olarak da Ruslar'ı ülke topraklarından kovmuştur. Şimdi ise ABD Afganistan'a hakim olmak istemektedir. Afganistan'dan ziyade bölgede hakimiyet kurmak istemektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyıl özellikle Orta Asya'da büyük devletlerin oyununa gebe gözükmektedir..."

Kitap Özellikleri''''''''
Barkod9789752550131
Basım Yılı2005
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat13,5 x 21
Kağıt TürüKitap Kağıdı
Sayfa Sayısı432
135 TL ve üzeri kargo bedava
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.