Harşit Vadisinin İdari Sosyal ve İktisadi Tarihi

%30
20,00 TL
14,00 TL

Harşit Vadisinin İdari Sosyal ve İktisadi Tarihi

M. Hanefi Bostan
HAVALE :13,86 TL %1 EFT İndirimi
20,00 TL
%30
%30
14,00 TL
HAVALE :13,86 TL %1 EFT İndirimi
Kitap Açıklaması

Harşit Türk Tarihinde iki yönden öneme sahip bulunmaktadır. Birinci önemi Çepni Türklerinin Karadeniz bölgesine inmelerini sağlayan bir geçiş güzergâhı olmasıdır. İkinci önemi de Birinci Dünya Savaşı sırasında Doğu Karadeniz Bölgesinin tamamına yakınını işgal eden Rus ve Ermeni kuvvetlerinin Harşit Çayı'nın batısına geçişine engel olunduğu bir yerdir.

XIV. yüz­yı­lın ikin­ci ya­rı­sın­da yu­ka­rı Kel­kit va­di­sin­de ya­şa­yan Çepnilerin ku­ze­ye doğ­ru iler­le­ye­rek Ti­re­bo­lu'nun do­ğu­sun­da Ka­ra­de­niz'e dö­kü­len Har­şit Çayı çev­re­sin­de ve bu çayın oluşturduğu vadiye ya­kın yer­le­re yer­leş­tik­le­ri ve kış­lak­la­rı­nı yu­ka­rı Har­şit'­te kur­duk­la­rı bilinmektedir. Harşit Vadisindeki Çepni Türkleri Komnenoslarla ilk ciddi çatışmaya 1380 yılının Mart ayında girmişler ve bunlara aman vermemişlerdir.  Çepni Türklerinin önemli liderlerinden biri olan Melik Ahmet Bey'in Komnenoslardan fethettiği Bedreme Kalesi de bu vadide yer almaktadır.

Türk Tarihinde bu kadar öneme sahip bir yörenin tarihi ile ilgili çalışmaların azlığı dikkat çekmektedir. Yöre ile ilgili çalışmaların daha çok son döneme ait olması bizi XV. XVI. ve XVII. yüzyıl Harşit Tarihi'ne yöneltmiştir.

Harşit Vadisinin İdarî Sosyal ve İktisadî Tarihi (XV.-XVII. Yüzyıllar) kitabı aslında bugünkü Giresun iline bağlı Doğankent (Harşit) ve Gümüşhane iline bağlı Kürtün ilçelerinin tarihidir.

Kitap Özellikleri'''''''''
Barkod9786051499055
Basım Yılı2018
Baskı1
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat13,5 x 21
Kağıt Türüİthal Kağıt
Sayfa Sayısı192
135 TL ve üzeri kargo bedava
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
BENZERKİTAPLAR
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.