Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

I. HALIFE HZ. EBUBEKIR (RA) HAYATI, ŞAHSIYETI VE DÖNEMI

I. HALIFE HZ. EBUBEKIR (RA) HAYATI, ŞAHSIYETI VE DÖNEMI

Ali Muhammed Sallabi

Ali Muhammed el-Sallabi (el-Salabi) 1963’te Libya’nın Bingazi kentinde doğdu. İslam dünyasının en ünlü din bilginlerinden biri olan el-Sallabi, İslami görüşe sahip bir politikacı olarak da adını duyurdu. Kaddafi rejimi tarafından tutuklanan Ali el-Sallabi, daha sonra ülkesini terkederek Suudi Arabistan ve Sudan’da eğitim gördü. Müslüman Kardeşler’in önderlerinden olan Yusuf el-Karadavi’den eğitim alan el-Sallabi, Kaddafi rejimine karşı ayaklanmaların başlanmasının ardından Libya’ya gelerek Özgürlük, Adalet ve Kalkınma için Ulusal Buluşma Partisi’ni (Libya Ulusal Partisi) kurdu.

Birinci İslam Halifesi Hz. Ebubekir

Hz. Ömer, Allah Resulünün neden Hz. Ebubekir’i kendine daha yakın bildiğini hep merak edermiş ve birgün onu geçebileceğini düşünürmüş. Birgün Hz. Peygamber herkesten sadaka vermesini ister. Varlıklı bir kişi olan Hz. Ömer, tüm malının yarısını sadaka olarak verir ve böylece Hz. Ebubekir’i geçeceğini düşünür. Daha sonra gelen Hz. Ebubekir sadakasını verir ve Allah Resulü ondan ailesine birşey bırakıp bırakmadığı sorar. Hz Ebubekir, “onlara Allah’ı ve onun resulünü bıraktım” der. Hz. Ömer o an Hz. Ebubekir’i geçemeyeceğini anlar.

Hz. Ebubekir İslam tarihinde sadaket, cömertlik ve dostluğun simgesidir.

Kitap Özeti

Peygamber Efendimizin İslamiyetin doğuşunu ilan ettiği andan itibaren müslüman olan Hz. Ebubekir’in hayatına ışık tutan kitapta onun nasıl Sıddık adını kazandığı, Hz. Muhammed’le akrabalığı, İslamiyet’in yayılması için nasıl çabalıdığı ve Peygamberin ölümünden sonra halife olması konuları etraflıca incelenmiştir. Halifeliği döneminde Müslümanları birarada tutma çabaları, dinden dönme eğilimlerinin önüne geçmek için bazı kabilerle savaşması kitapta tarıhi ve ilmi açıdan ele alınmıştır.

Kitap Yorumları

Düzgün ve detaylı bir kronolijini takip edildiği kitapta tarihi olaylar, hadis ve rivayetler birbirini tamamlayıcı bir uyum içerisinde sunulmuştur.

Kitabın Künyesi

İlk baskısı 2009, 3. baskısı 2016 tarihli olan kitap 207 sayfadan oluşuyor.Kapat