Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmed

Ali Muhammed Sallabi - İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmed

 

Prof. Ali Muhammed Sallabi, 1963 yılında Libya’nın Bingazi şehrinde doğmuştur. Üniversite eğitimini Medine-i Münevvere Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Davet ve Usulu’d - Din Fakültesi’nde öğrenim gören Ali Muhammed Sallabi, 1992-1993 öğrenim yılında derece ile mezun olmuştur.

 

Ümmü Derman İslam Ünversitesi, Usul Fakültesi’nde mastır yapmıştır. Kuran-ı Kerim’de “Temkin Anlayışı” adlı doktora çalışmasını Ümmü Derman İslam Üniversitesi İslami Araştırmalar Bölümü’nde tamamlamıştır. İslam tarihi ile alakalı yirmiyi aşkın eser yayınlamıştır. Yazdığı eserlerin tümü araştırma konulu olup, büyük ilgi görmüştür. Şu anda Katar’ da özel bir araştırma kurumunda çalışmaktadır.

 

Çağının çok ötesinde yaşayan büyük değer ve lider Fatih Sultan Mehmed, Hz. peygamberin müjdesine ulaşabilmek adına, çok kereler ele geçirilmeye çalışılan ancak başarıya ulaşılamayan nadide şehir İstanbul’u fethederek, büyük başarıya ulaşmıştır. Müjdeye mazhar olan Mehmed, bir çağ kapatıp yeni bir çağ açmıştır.Prof.Ali Muhammed Sallabi, İstanbul’un fethi ve Fatih Sultan Mehmed’in başarı sürecini araştırma türü olara ele almıştır.

 

İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmed

 

Fatih Sultan Mehmed, tahta oturduğunda yirmi yaşındaydı. Devleti ve ordusunu büyük hamleler yapabilecek güce ulaştırmıştır. Hz.peygamberin “ Konstantiniye’nin muhakkak fethedileceği ve fethi gerçekleştiren hükümdarın büyük başarı kazanacağı” müjdesine nail olmak, çok erken yaşlardan beri hayaliydi.

İstanbul’u kuşatmak için, aşılamaz görülen surları geçebilmek için seyyar kuleler kurdu. Ayrıca ateşli silahlar ve toplar ile ordusunu güçlü bir donanma haline getirdi.

Kuşatma 6 Nisan tarihinde başlamıştır. 22 Nisan tarihinde Fatih Sultan Mehmed’in donanmasını Beşiktaş’tan Haliç’e indirmesiyle taarruz daha da şiddetlenmiştir. 53 gün süren ve 19 Nisan, 6 Mayıs, 12 Mayıs ve 29 Mayıs'ta yapılan dört büyük saldırıdan sonra Doğu Roma İmparatorluğu'nun 1125 yıllık başkenti olan İstanbul, 29 Mayıs 1453 salı günü fethedildi. Böylece Ortaçağ kapanıp Yeniçağ açılmıştır.

 

Kitap Yorumları: “ Fetih filminden sonra okuma imkanım oldu. Çok güzel bir kaynak.”

“Kitaptan sonra ecdadımızla bir kere daha gurur duydum.”

“Çok sade bir dille yazılmış”

 

“İyi yazar, güzel kitap. Bilinen bir tarih olmasına karşın etkileyici bir biçimde anlatılmış”

Ali Muhammed Sallabi en sevdiğim yazarlardan, bilgilendiri ve sürükleyici bir kitap”

 

Kitabın ilk yayın tarihi: 2008

Sayfa sayısı: 254

Yayınevi: Ravza YayınlarıKapat