Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor

Kelile ve Dimne

Beydeba’nın Biyografisi

Milattan önce 1. yüzyılda yaşadığı düşünülen Hint bilge Beydeba, yazdığı fabllarla bilinir. En ünlü eserlerinden Kelile ve Dimne’yi dönemin hükümdarına sunar. Hint Hükümdarı Debşelem Şah’ın, eserde Beydeba’nın yanına giderek ondan öğütler, yönetime katkı sağlayacak sözler ve masallar öğrenmesi konu edinilmektedir. Beydeba’nın hakkında farklı görüşler mevcut olsa da, yaşamış bir bilgin olduğu konusunda fikir birliği vardır. Bir başka görüş ise Beydeba’nın M.Ö. 1. yüzyılda yaşayan bir Çinli olduğunu söyler. Mehmet Küşteri’nin Şeceret-ül-Beşer eserine göre ise milattan sonra 81 yılında doğmuş musiki mucididir.

Kelile ve Dimne’nin Arka Kapak Bilgisi

Bir su başını mesken edinen Kurbağa, komşusu Yılan tarafından bir türlü rahat bırakılmaz. Her yavrusu olduğunda Yılan gelip yavrularını yer. Bunun üzerine çaresiz Kurbağa komşusuna gider, yurdunu çok sevdiğini, Yılan’la baş etmek için ne yapabileceğini sorar. Komşusu, Kurbağa’ya bir plan önerir. Balığı çok seven bir kunduzun yuvasından Yılan’ın yuvasına dek balık dizmesini, balıkları yiyerek Yılan’a ulaşan kunduzun en son Yılan’ı da yiyeceğini söyler. Kurbağa, komşusunun dediğini yapar ve Yılan’dan kurtulur. Ancak yolu bir kez öğrenen Kunduz, yiyecek bir şey bulamayınca bu sefer Kurbağa’yı yutacaktır.

Kelile ve Dimne

Siyaset, erdem, dostluk, eğitim gibi konular hakkında farklı hikâyeler içeren eser, dönemin vicdansız hükümdarı Debşelem’e öğütler niteliğindedir. Kelile ve Dimne’nin özeti ise, ilk bölümünde yer alan öykülerdeki iki çakaldan birinin adı Kelile, diğerininki ise Dimne’dir. Eser adını bu iki ana karakterinden almıştır. Kelile, doğruluk ve dürüstlük temsiliyken Dimne, yanlış ve yalanı sembolize eder. 14 bölümden meydana gelen Kelile ve Dimne, Sanskritçe olarak kaleme alınmıştır. Aslan ve Öküz, Tacir ve Güzel Karısı, Maymun ile Kurbağa, Gözüpek Fare, kitabın içerisinde bulunan hikâyelerden bazılarıdır. Hepsinin ortak noktası, okuyana erdem, dostluk, tedbirsizlik ve ahlâk dersleri vermenin yanı sıra, adalete ve sevgiye vurgu yapıyor olmasıdır.

Kitabın Yorumları

Çocuklar için eğitici ve öğretici fabllardan oluşan Kelile ve Dimne, aynı zamanda büyükler için de ders niteliğinde bir eserdir. Etkileyici öyküleriyle hem bir masal hem de başucu kitabıdır. 

Kitabın Yayınlandığı Tarih

2016-09 tarihinde basılan bu kitap, 158 sayfadır.

 Kapat