Mehmed Akif Ersoy

Ülkemiz ve milletimiz için çok önemli bir isim olan Mehmed Âkif Ersoy 1873 yılında İstanbul'da doğmuş ve 1936 yılında yine aynı şehirde vefat etmiştir. İstiklal Marşı'mızın yazarıdır. Ödüllü olan yarışmada onun yazdığı marş seçilmiştir ama ödülünü almayı kabul etmemiştir. Her yıl 12 Mart'ta İstiklal Marşı'nın kabul gününde anılır.

Çanakkale Destanı da çok bilinen eserlerinden biridir. Ayrıca Bülbül adlı şiiri de Bursa'nın işgali üzerine yazılmıştır. İstiklal Marşı çok özel olması sebebiyle onun dışında yazdığı bütün şiirleri Safahat adlı kitabında toplamıştır.

Mehmet Akif Ersoy ve Milli Mücadele Yılları

İzmir'in işgaliyle başlayan Milli Mücadele'yi desteklemek için Anadolu'ya geçmiştir. Gittiği şehirlerde halkı bilgilendirip, direniş azmi vermeye çalışmıştır.

İstiklal Marşı ve birçok şiirini yazdığı Ankara'da kaldığı ev şuan müze olarak kullanılır. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi olarak hala açık olan evde Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşamıştır. TBMM'nin açılışından hemen sonra ki gün Ankara'ya Mustafa Kemal Paşa'nın daveti üzerine gelmiştir. 1.TBMM'de üç yıl boyunca vekil olarak yer almıştır. Yazarın İstiklal Madalyası bulunmaktadır.

Mısır Yılları ve Türkiye'ye Dönmesi

Milletvekilliği görevinden ayrıldıktan sonra Mısır'a gitmiştir. Bir kaç yılı yazları İstanbul'da kışları Mısır'da geçmiştir. Kahire yakınlarında da yaşayan yazar bu zamanlarda Kur'an çevirisi yapmıştır. Aynı zamanda Türkçe dersleri vermiştir. 1936 yılında hastalığı sebebiyle İstanbul'a dönmüş ve tedaviye başlamıştır. Fakat 27 Aralık 1936 günü Beyoğlu'nda vefat etmiştir.

Toplam 140 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.