Sepetim 0
Sepetinizde ürün bulunmuyor
İslam âlimi (D. H. 1332 / M. 1914, Külüyan (Kalaş) köyü / Çermik / Diyarbakır - Ö. 27 Haziran 2013, Ankara). Muhammed Emin Er olarak da bilinmekte olup, bazı kitaplarında bu ismi kullanmıştır.
 
Zülfügül lakaplı Hacı Zülfikar Bey'in oğludur. Siirt Hacı Hafız Haydar Efendi ile Şeyh Zeynelâbidin, Derik Müftüsü Molla Hasan et-Tahvikî’den Kur’an-ı Kerim ve Kur’an ilimleri dersleri aldı. Bir ara Suriye’ye geçerek Molla Abdüssamed en Nârî-es-Siirdî, Molla Abdurrezzak el-Halebî, Molla Abdulhalim Amidî’nin yanında Arapça, Arap edebiyatı, mantık, fıkıh gibi dersler gördü. Şerhadli Molla Avinî, Şeyh Masum oğlu Şeyh Maarif’şuh en-Norşinî, Şeyh Seyda Cezerî’den de dersler alan Mehmet Emin Er, Siirt ve Bitlis’te muhtelif hocalardan akaid (inanç esasları) ve kelam okudu. Medrese öğrenimini tamamladıktan sonra yirmi beş yıl fahrî olarak imamlık yaptı, öğrenciler yetiştirdi. Kadroya bağlandıktan sonra da bir süre imamlık yaptı. Gaziantep Diyanet Sitesinde imamlara, müezzinlere ve arzu edenlere İslâmî ilimler dersleri verdi. Kendi isteğiyle emekli olduktan sonra Ankara’ya yerleşti.
 
13 Ocak 2013 tarihinde rahatsızlanıp hastaneye yatırıldığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyaret edilmişti. 27 Haziran 2013 günü Ankara'da vefat etti. Cenaze namazı Diyanet İşleri Başkanı tarafından Hacı Bayram Camii'nde kıldırıldı. Mehmet Emin Er Hocaefendi için Hacı Bayram Camii'nde cenaze namazı kılındı. Namaza; Hocaefendi'nin ailesinin yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile çok sayıda Bakan ve siyaset adamı katıldı.
 
Cenaze namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Görmez; ilimle yücelmiş, hep ilimle yüceltmiş yüz yıllık bir ilim çınarının ebediyete gönderildiğini aktardı. İslam dünyasının büyük bir alimini kaybettiğini vurgulayan Görmez, "İslam alemi yüzlerce talebe yetiştirmiş, yüzlerce eser vermiş, çok saygıdeğer bir hocaefendisini kaybetmiştir. Ben de şahsen 11 yaşından itibaren kendisinden çok fazla şey öğrendiğim, ilminden, irfanından hayatım boyunca istifade ettiğim bir hocamı, bir baba dostunu, babamın hocasını kaybetmiş bulunuyoruz." demişti.
 

Muhammed Emin Er - Yazarın kitapları

Kapat