Türk Felsefesi

38,00 TL

Türk Felsefesi

Ali Osman Gündoğan
HAVALE :38,00 TL %1 EFT İndirimi
38,00 TL
Kitap Açıklaması

Türk Felsefesinin imkânının ve ufkunun araştırıldığı bu eser yeni bir medeniyet hamlesi yapabilmek için yeni bir bilinç ve dikkate ihtiyacımız olduğunu ortaya koymaktadır. Hiçbir medeniyet felsefi düşünceden mahrum olarak kendisini var etmiş değildir. Günümüz dünyasında ihtiyaç duyulan medeniyet tasavvuru veya felsefileşmiş bir medeniyet seviyesi de felsefenin yardımı ile geliştirilebilecek olan eleştirel bir öz bilinçle oluşturulabilir. Zira felsefe içinden çıktığı kültürün en yüksek bilinci hükmündedir. Bir Türk felsefe hayatına veya bir Türk felsefesine sahip olmak kültürel sürekliliğin ve yaratıcılığın teminatıdır. Türk felsefesi ve Türk medeniyeti birbirlerine yaslanan ve birbirlerinden olabildiğince beslenen iki alandır.

Bu eserde ülkemizin önde gelen ve Türk düşüncesi ile yakından ilgilenen felsefeci akademisyenleri felsefe ile kendi gerçekliğimizi nasıl anlayıp yorumlayabileceğimizi büyük bir hassasiyetle ortaya koymakta felsefileşmiş bir medeniyet tasavvurunun imkân ve şartlarını araştırmaktadırlar. Ortak noktaları Türk düşüncesinin sorunları ve oluşturulması olan düşünürlerimiz kendi özel ilgi alanlarından hareketle çok sesli çok boyutlu yeni ve özgün cevaplar üreterek felsefe kültürüne nasıl katılacağımız hususunda örnekler sergilemişlerdir. Medeniyet kurucu insanlık başarılarının; etik estetik ve metafizik değerlerin bir bütün halinde düşünülmesi ihtiyacını tespit etmişlerdir. Böylece bir yandan felsefi etkinliğin bir dil ve kültür ortamından hareketle gerçekleştirileceğini göstermişler bir yandan da evrensele yönelmenin ve onunla bütünleşmenin örneklerini ortaya koymuşlardır.

Türkiye'de felsefe okuyan felsefe kültürü edinmek isteyen felsefenin bilimle sanatla maneviyatla ilişkileri üzerine düşünen herkes için bir başvuru kaynağı olabilecek olan elinizdeki bu eser hem günümüzü anlamak hem de geleceği tahayyül etmek için bir hareket noktası olarak okunabilir. Felsefenin kendi tarihimizden dilimizden kültürümüzden ve gerçekliğimizden kopuk yabancı bir entelektüel uğraş olmadığını aksine milli varoluşumuz için gerekli bir bilinç düzeyi olduğunu gösteren bu çalışma ayrıca felsefenin ne olduğu felsefi soruların ve sorgulamaların nasıl cevaplandırıldığı ve temellendirildiği hususunda da okuyucusuna bir felsefi yöntem örneği de sunmaktadır.

Kitap Özellikleri'''''''''
Barkod9786056818318
Basım Yılı2018
Baskı1
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat13,5 x 21,5
Kağıt TürüKitap Kağıdı
Sayfa Sayısı284
135 TL ve üzeri kargo bedava
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.