Zübeyir Yetik seti 5 Kitap

%45
44,90 TL
24,70 TL
%45
%45
44,90 TL
24,70 TL
Kazancınız:20,21
RAVZAA.png (107 KB)
Kitap Açıklaması

yahudi.png (80 KB)

Bu kitabın konusu Yahudilik/Musevilik değil; kendini bu dinin bağlısı olarak tanıtmakla birlikte bağlı olduğunu öne sürdüğü dinin gereklerini hiçbir zaman yerine getirmemiş bulunan, zaman zaman peygamberlerine karşı çıkan, hatta onları öldürmeye kadar haddi aşan "Yahudi" tipidir. Bulundukları yörede ve çevrede insanlarla uyum içine girmek bir yana, onların kızgınlıklarını üzerine çeken; bu noktaya gelinceye dek de hem sömüren, hem insanlar arasına benlik ve ikilik ve kargaşa ve düşmanlık tohumlarını saçmayı başaran Yahudi tipi. Kendisine "vaat edilmiş" olduğunu savunduğu topraklar üzerinde kuracağı sultayla tüm yeryüzünü egemenlik altına alıp, tüm insanları kendi adına kullanma düşüncesindeki "üstünlük" sanısının divanesi... Tevrat'ı eliyle değiştiren, eklemeler-çıkarmalar yapan, hahamlarını "rabler" edinen, dünya çıkarları ve yaşamına aldanmış, kendini kaptırmış Yahudi tipi... Kastedilen Yahudi, yüzyıllardan bu yana olduğu gibi günümüzde de herhangi bir semavi dinin bağlısını değil de, işte böylesi özellikleri taşıyan sürüyü simgeleyen bir sözcüktür, bir addır.

samiri.jpg (117 KB)

Kendilerini Mısır'dan çıkarmış bulunan öz peygamberlerinden "tapınmak için" bir put isteyen İsrailoğulları'na, Musa aleyhisselamın "mikat"ta bulunduğu sırada O'nun yokluğundan yararlanarak, istemiş bulundukları "put"u yapan, bu yaptığı puta tapınmaya çağıran ve çağrısında da başarıya ulaşıp kavmini puta tapındıran Samiri, eğer sıradan bir put yapımcısı olsaydı, belki de, hakkında konuşmak/yazmak gerekmeyecekti. Nitekim insanlığın geçmişinde ve de günümüzde birçok "put üreticisi", "put yapımcısı" ve "put koruyucusu" bulunmasına karşın, Kur'ân-ı Kerim, yalnızca, iki put yapımcısının adını anar. Bunlardan biri, İbrahim aleyhisselamın babası Azer; diğeri de bu kitaba konu edindiğimiz Samiri'dir.

nemrut.png (120 KB)

Nemrut / Sivrisineğin Öldürdüğü Zorba Bu kitapta yeryüzündeki kötülük odaklarından biri, üstelik önde gidenlerinden biri olan Nemrut ele alınacaktır. Ancak, hemen belirtmeliyiz ki, "Nemrut ele alınacaktır" dememize karşın, "Nemrut kimdir?" yollu bir soruyla karşılaşacak olursak, verilebilecek kesin, açık, sağlıklı ve tutarlı bir yanıtımız yoktur. Çünkü Nemrut, kelimenin tam anlamıyla "efsaneleşmiş" bir kimliktir. Bütünüyle "efsane"lerle örülü ve örtülü bir yaşam; böyle bir yaşamı sürdürmüş olduğu konusunda çokça söylencelere konu olmuş bir adam...


karun.png (136 KB)

Yalnız Tevrat'ta değil, Kur'ân-ı Kerim'de de kendisine ilişkin "haberler" bulunan, adı çevresinde alabildiğine ayrıntılı rivayetler yayılmış olan, bir "zenginlik simgesi" olarak dillerde dolaşıp duran Karun, tam anlamıyla "çağdaş" bir kimlik, yaşamakta olduğumuz çağla tıpı tıpına uyumlu bir kişilik belirtir. Zenginliğe verdiği önem, zenginliği "bilim"e iliştirmesi, kendisindeki bilgiyle ilişkilendirmesi, "bilim"i zenginleşmek için kullanmış olması, zenginliğiyle yaptığı gösteriş ve bu yolla elde ettiği güce dayanarak insanlar üzerinde egemenlik kurmaya kalkışması, hep, Karun'u "çağdaşımız" yapan birer öge olarak göze çarpar. Bu açıdan baktığımızda, Karun, doğrudan doğruya "ekonomi" demektir. Dolayısıyla da "ekonomimiz"in toplumda/yaşamda başat eğilim ve uygulama olarak işlev verdiği, etkin olduğu çağımızla "özdeşlik"göstermesinde de yadırganabilecek bir yan yoktur. Evet; insanlığın geçmişinde hemen her dönemin "Kabil"leri, "Nemrut"ları, "Firavun"ları, "Samir"leri, "Ebu Cehil"leri vardır. Ve, onlar da, asallarının içinde bulundukları çağdaki etkinliklerine benzer bir işlevi kendi dönemlerinde gerçekleştirmekten geri durmazlar, yaşadıkları yerlerde. Bu böyledir. Bunun böyle olması dolayısıyla da, işte, "Çağdaş Karun"ların Karun'la özdeşleşmişlikleri doğaldır.


belam.png (95 KB)

Bel'am; adı, sanı, ünü, namı çok yaygın bir kimlik. Hakkındaki yine çok yaygın olan rivayetler bir yana, günlük konuşmalarda bile dinini dünyalıkla değiştiren ya da güçlülerin dümen suyunda giden din bilginlerini simgeleyen bir figür olarak yer alır. Nemrut, Firavun, Karun, Haman, Samiri gibi isimlerden söz eden Kur'ân-ı Kerim'de -onun din olgusuyla böylesine ilişkilendirilmiş olmasına karşın- Bel'am adı geçmez; ama, ilahiyat literatüründe hatırı sayılır bir yeri vardır. Keza Tevrat'ta da onunla ilgili uzunca bir kıssa bulunur. Ama, bu Tevrat'ta anılan ile İslâm literatüründe çok yaygın bir biçimde yer alan Bel'amların neredeyse "ayrı ayrı kimselerdir" dedirtecek ölçüde farklı kişilikler olduğunu görürüz. Ad benzerliği dışında birinin diğeriyle tamamen ilgisiz olduğunu düşündürecek ölçüde farklı olan iki Bel'am...


Basım Yılı 2020
Dil Türkçe
Kapak Ciltsiz
Barkod3339876054355
Sayfa614
1.KitapNemrut
2.KitapKarun
3.KitapSamiri
4.KitapBelam
5.KitapYahudi
135 TL ve üzeri kargo bedava
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (1)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.