Ebü`l-Leys Es-Semerkandî

Rivayette hicri takvime göre 294 yılında Semerkant da doğmuştur. İlköğrenimini hocası babası tarafından almıştır. Fıkıh ilminde ki babası ise belhli- ebu - cafer el hinduvanidir. Fıkıh ilmini bitirdikten sonra sırasıyla hadis, kelam ve tevsir alanında birçok hocadan dersler almıştır. Bu ilmi birçok farklı şehirlere giderek almıştır.

Bu şehirler Semerkant, bağdat, buhara'da bulunmuştur. Semerkandın verdiği nasihatlar ve vaazlar öne çıkmıştır. Çıkardığı eserler Avrupa'dan Asya'ya ve bütün dünyaya ulaşmıştır. İslam dünyasına katmış olduğu eserleri birçok insan kaynak edinmiştir. İslam ülkelerin dışında gayri Müslim okullarında ve üniversitelerinde de kitaplarına ulaşılabilmektedir. Büyük bir veli olarak kabul edilen Ebül Leys Es Semerkandi hazretleri kendisine türbeler yaptırılmıştır.

Eserleri

Hizanetül fıkıh hanife mezhebinden olup Selahaddin en- Nahı Muellifin uyudu-Mesa isimli eserleri aynı anda yayına girmiştir.

Türkiye de eserlerine önem verilmiş ve Türkçeye çevrilmiş birçok eseri bulunmaktadır. İstanbul Top kapı sarayında eserlerine ait birçok kitaplar bulunmaktadır. Birçok eserini Hanife mezheplerin de daha fazla ilgi gördüğü için bu mezhepte daha çok ilgi görmüştür. Hanife mezhebinde tanınması daha fazla olmuştur. Eserlerinin şimdiki nesillere kadar gelmesi ebü`l-leys es-semerkandî hazretlerinin çok büyük bir âlim olduğunu göstermektedir. Birçok talebe yetiştirip İslam ilminin dünyaya yayılmasını ve birçok insanı İslamla tanıştırmasına vesile olmuştur. Ebü`L-Leys Es-Semerkandî hazretleri hicri takvime göre 373 yılında 79 yaşında semerkant da vefat ettiği rivayet edilmektedir.

Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.