İmam Celâleddin Es-Suyuti

İmam Celaleddin es- Suyuti 1445 yılında Memlük Devleti'ne bağlı Asyut şehrinde dünyaya gelmiştir. 1505 tarihinde hayata gözlerini yumduğu bilinen İmam Celaleddin es- Suyuti Kahire’de vefat etmiştir. Arap kökenli fıkıh ve hadis bilimleri ile ilgilenen İmam Celâleddin Es-Suyuti döneminin en önemli ilim adamlarından bir tanesi olarak tarihe geçmiştir.

Eğitimi

İmam Celaleddin es-Suyuti çok küçük yaşlarda babasını kaybettiğinden sonra babasının arkadaşı Kadı İzzettin Ahmet Bin Kinani’nin yardımıyla büyümüş ve iyi bir eğitim alma şansına sahip olmuştur. 7- 8 yaş civarında Kur'an'ı ezberleyerek Hafız olan imam Celaleddin Es Suyuti 17 yaşında iken ilk eserini yazmıştır. Hadis alanında ise Takiyüddin Şibli el Hanife'nin yanında 4 sene kalarak dersler alan İmam Celaleddin Es Suyuti tefsir, hadis, fıkıh, Lügat, meani gibi ilimlerin eğitimini almıştır.

4 sene kadar bu ilimlerle ilgilenen İmam Celaleddin Es Suyuti Hadis konusuna daha çok eğilerek bu alanda büyük bir başarı elde etmiştir. Hadis dersleri zamanın hocaları tarafından dersleri takip edilmiştir. Celaleddin Es Suyuti; Şam, Yemen, Hindistan, Sudan, Mekke'ye ziyaretler yaparak ilmine artırmıştır. Daha sonra Kahire’ye döndüğünde Nil Nehri'nde bir adaya çekilen Celaleddin es Suyuti burada kitaplarını yazarak hayatını geçirmiştir.

Celaleddin es Suyuti 200 bin civarında hadis ezberlediği kaynaklardan öğrenilmektedir. Celaleddin es Suyuti 600'e yakın eser kaleme almıştır. Döneminin en önemli ilim adamlarından bir tanesi olan Celaleddin Es Suyuti yazdığı kitaplarla da İslam dünyasında çok büyük bir etki bırakmıştır.

Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.