İmam Kurtubi

Asıl adı Muhammed Bin Ahmed El Kurtubi olan ancak İmam Kurtubi olarak tanınan alim 11. yüzyılın sonlarına doğru dünyaya gelmiş 12 yüzyılın sonlarına doğru vefat ettiği düşünülmektedir. Doğumu ve ölümü hakkında net bir bilgi olmayan İmam Kurtubi; Endülüslü hadisçi nefestir sıkıcı dilbilimci ve kıraat alimidir.

İmam Kurtubi Endülüs'te doğmuş ve burada yetişmiş büyük bir âlimdir. Endülüs ilim merkezi olduğu dönemde yetişmiştir Kurtuba’da dünyaya gelen İmam Kurtubi ismini de zaten buradan almaktadır. Babası Küçük yaşlarda vefat eden imam Kurtubi bu süreçte ailesinin geçme yardımcı olmak için çömlek yapımında kullanılmak üzere toprak taşımacılığı yapmıştır.

Eğitimi

Eğitimin ilk yıllarını doğduğu şehir olan Kurtuba’da geçiren İmam Kurtubi burada çok büyük alimlerden Arap grameri, Kur'an ilimleri ve fıkıh dersleri almıştır. Ancak İmam Kurtubi 1236 yılında Kastilya Kralı Leon Kral 3 Fernando'nun şehri ele geçirmesinden sonra İskenderiye’ye geçmiştir. Burada da yine değerli hocalardan dersler alan İmam Kurtubi dil, edebiyat, Kur'an ilimleri tefsir, hadis ve fıkıh dersleri konusunda bilgi sahibi olmuştur.

Buradan sonra da birkaç şehirde dolaşan gittiği her şehirde eğitim almaya çalışan İmam Kurtubi en son Sait bölgesinde ki Münyetü beni Hasib’e yerleşerek hayatımın sonuna kadar burada yaşamıştır. Daha sonra 13. Yüzyıl'ın başlarında vefat ettiği düşünülen İmam Kurtubi son yıllarını Münyetü beni Hasip'te geçirmiştir. Tefsir, hadis, fıkıh ilimlerinde çok iyi yetişmiş olan İmam Kurtubi; ‘Kurtubi Zehebi’ yani ‘ilimde Derya’ olarak tanınan alim olarak tanınmaktadır.

 

Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.