Ahmet Kabaklı

Çocukluk hayatı Harput da geçti. Üç yaşına girdiğinde babasını kaybetti. Elazığ Numune Mektebi’ni birdi ve daha sonra aynı binada açılan ortaokuldan mezun oldu. Ahmet Kabaklı Elazığ Lisesinden 1944 yılında mezun oldu ve daha sonra İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunu ve Edebiyat Fakültesi bölümü olan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1948 yılında mezun oldu. Ahmet Kabaklı'nın ilk görev yeri olan Diyarbakır'da bulunan Diyarbakır Lisesindeki yaptığı çeşitli çalışmaları ve Karacadağ adlı halk evi dergisindeki çalışmalarıyla yörede kendini tanıttı.

Askerliğini Manisa’da gerçekleştirdikten sonra ki yıllarda Ahmet Kabaklı, Aydın Ticaret Lisesine edebiyat öğretmeni olarak 1951 yılında ataması gerçekleşti. Maarif Vekaleti tarafından yollandığı Paris’teki bir yıllık staj programı sonunda Çapa Eğitim Enstitüsünde daha sonra ise Yüksek Öğretmen Okulunda öğretim olarak görevine devam etti.

Bu sırada Ankara Hukuk Fakültesinden 1960 yılında mezun olarak kısa bir süre avukatlık mesleğini icra etti. 1974 yılında emekli olduktan sonra çeşitli yıllarda Türk Müsikisi Devlet Konservatuvarında edebiyat dersleri vermeye devam etti.

AHMET KABAKLI'NIN EDEBİYAT HAYATI

Yazı hayatına şiir ile giren Ahmet Kabaklı İstanbul Yüksek Öğretmen Okulundaki öğrenim gördüğü yıllar sırasında Abdülbaki Gölpınarlı’yı Yûnus Emre bahsindeki bazı görüşleri dolayısıyla eleştirisini gerçekleştirdiği ilk yazısı Son Saat gazetesinde 20 Kasım 1946 tarihinde yayımlandı Böylece edebiyat hayatına adım atmıştır ve eserlerini yavaş yavaş hayata geçirmeye başlamıştır.

Toplam 45 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.