Charles Dickens

İngiliz roman ve oyun yazarı. Günümüzde onlarca film onun romanlarından uyarlandı. Londra'da doğup yine Londra'da toprağa verilmiştir. Unutulmaz romanların yazarı olan Dickens'ın en önemli özelliklerinden biri orijinal metinler kaleme almasıdır. Yaşadığı yüzyıllarda asiller kaleme alınır, zenginlerin hayatı anlatılırken o tam tersini yaptı. Daha önce hiç kaleme alınmayan dilencileri, sakatları, fakirleri başkarakter yaptı ve başlarda yadırgansa da daha sonra bu tarzıyla ünlendi.

Kitaplarından Yüzlerce Oyun Yapıldı

Yoksulluk çekerek geçmiştir gençliği. İngiltere'deki sıradan insanları anlattığı romanlarında genellikle yoksulları ve sakatları konu edinmiştir. Bu yüzden insanlar onun romanlarında kendilerinden parçalar bulmaktadır. Yazdığı oyunlar geçmiş yüzyıllarda geçse de hala oynanmaktadır.

Yaşadığı Yüzyılı Günümüze Taşıdı

Hem de binlerce kez sahnelenmesine rağmen. Her romanı tiyatroya uyarlanmış, yazdığı kitapların yarısından fazlasının filmi çekilmiştir. Kitaplarını yazarken ayna kullandığı bilinmektedir. Karakterlerini kaleme alırken onların yaşadıklarını aynada canlandırır ve gördüklerini kaleme alırdı.

Romanlarını Aynada Kendini İzleyerek Yazdı

Gözlem yeteneği çok yüksekti. Sokağa çıkıp hayatın adaletsiz davrandığı insanları izler, ezilenleri not ederdi. Bu notları romanlarında karakterleştirildi. Bir Noel Şarkısı kitabı ve İki Şehrin Hikayesi dünyada 100 farklı dile çevrilmiştir ve en ünlü iki eseridir.

Parasız Doğdu ve Parasız Öldü

Eğer Charles Dickens bugün hayatta olsaydı aldığı teliflerle dünyanın en zengin yazarları arasına girebilirdi. Oyunları sayısız ülkede oynanmaya, kitapları film yapılmaya devam ediyor. Ama o cebinde beş para yokken gömüldü.

 

Toplam 279 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.