Erhan Tulay

Edebiyat ve Roman kategorilerinde yapıtları bulunan bir yazardır. Erhan Tulay eseri Yere Düşen Yapraklar, Ravza Yayınları ile okuyucularla bir araya gelmiştir.

Genel Kültür Hakkında

Genel kültür denildiği zaman genel olarak bilgi yarışmalarında herhangi birinin yanıt veremediği sorulara yanıt veren kişiler aklımıza gelir. Birçok ortamda bölüm bölüm işitmişsinizdir. Özellikle arkadaş çevresinde biri bu tarz bir bilgi ile geldiği vakit “wwuaaww” demekten ziyade havalı bir biçimde “ben zaten bunu önceden biliyordum” ifadesiyle, sahip olduğunuz genel kültür düzeyini tespit edebilirsiniz. Bilgi dağarcığınızı genel kültür ile geliştirerek istediğiniz gibi kullanmanız mümkün.

Genel Kültür, yalnızca bilmekten ibaret değildir. Aynı zamanda bildiğini yaşamaktır. Kültür ise, bir hayat tarzıdır. Aslında kültürün tam anlamıyla bilgi olduğu söylenemez. Çünkü yaşadığınız çevre itibarıyla edinilen bir yaşam biçimidir. Genel kültürün temelinde hayat tarzı ve bu tarzlar ile ilgili bilgi edinmek yatar.

Bir toplumun tarihsel süresince üretmiş olduğu ve nesilden nesle aktarmış olduğu her türlü maddi ve manevi niteliklerin tamamı kültür olarak ifade edilir. Kültür, bir halkın özelliğini meydana getirir. Diğer toplumlar arasındaki farkı oluşturur. Kültür, bir halkın yaşayış ve düşünüş biçimidir.

Kültürün Nitelikleri

Kültür göreceliği olduğu için her toplumun kendine has kültürü mevcuttur.

Kültür toplumların tarihi ile alakalı olduğu için geçmişten günümüze devam etmektedir.

Kültür, hem insanlar tarafından oluşturulan hem de etkilenilen bir eserdir.

Kültür sabit bir kavram olmadığı için zaman ile farklılık gösterebilir. Ayrıca toplumların kültürel değişim hızı birbirlerinden bağımsızdır.

Kültürün İşleyişi

Her bir bireyin davranışlarına yön vererek toplumsal düzeni sağlar.

Topluma nitelik kazandırır. Herhangi bir toplumu bir diğerinden farklı kılar.

Toplumsal birlik ve beraberlik duygusu oluşturur. Ben değil “BİZ” bilincini sağlar.

Toplumsal kişilik ve karakter üzerinde önemli rolü vardır.

 

Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.