Imam Burhaneddin Ez- Zernuci

İmam Burhaneddin ez- Zernuci Hanefi mezhebi fıkıh alimlerinden biri olarak tanınmaktadır.

İmam Burhaneddin ez- Zernuci ne zaman doğduğu tam olarak bilinmemektedir ancak tahmini olarak hicri 6. Yüz yılsonlarında doğduğu 7. Yüzyıl başlarında yaşadığı varsayılmaktadır. Doğumu gibi ölüm tarihi de tam olarak bilinmeyen İmam Burhaneddin ez- Zernuci 2. Murat han döneminde eserini şerh etmiştir. Bundan dolayı miladi 1200’ler civarı yaşadığı düşülmektedir.

İmam Burhaneddin Ez- Zernuci Hayatı Eserleri

Hayatı hakkında net bilgiler bulunmayan İmam Burhaneddin Ez-Zernuci ‘talimül müteallim’ adlı eserini 1197 tarihinden sonra yazmıştır. Daha sonra bu eserini İkinci Murat Han zamanında ibn- i İsmail şerh etmiştir. İmam Burhaneddin ez- Zernuci bu eseri öğrencilere ilim öğretmek amacıyla ahlaki değerleri ve davranışları gösteren bir eser olarak tanıtmaktadır.

Eser ilk dönem İslam alimlerinin sözlerinden bir araya getirilmiş olup bu sözler eserde sınıflandırılma şeklinde yer almaktadır. Bu yüzden İslam dini için önemli kişilerin sözlerinden toplanmış eserlerden biri olarak İmam Burhaneddin ez- Zernuci ‘talimül müteallim’ eseri çok önemlidir. Döneminin en önemli din adamlarından biri olarak tanınan İmam Burhaneddin ez- Zernuci dönemin en önemli fıkıh alimlerinden bir tanesidir. fıkıh ilmi konusunda çok bilgilidir. Hakkında çok fazla bilgi olmasa da birçok ilim adamından dersler alan İmam Burhaneddin ez- Zernuci Osmanlı döneminde II. Murat Han zamanında yaşadığı ve eserini o dönemde kaleme aldığı bilinmektedir.

Toplam 15 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.