Immanuel Kant

Immanuel Kant 22 Nisan 1724 yılında Königsberg kentinde dünyaya geldi. Königsberg Rusya ile Polonya arasında kalan bir yerleşim yeridir.ımmanuel kant hayatı boyunca burada yaşadı ve kitaplarını burada yazdı. Başka bir ülkeye adım atmadı. 12 Şubat 1804 yılında da yine aynı yerde hayata veda etmiştir. Alman felsefesinin kurucu isimlerinden olan Kant kendinden sonra gelen yüzlerce filozofu da etkisi altına almıştır. Ana ilgi alanı eleştirel felsefeydi.

Üniversite Yıllarında Özel Dersler Veriyordu

Gençliğinde geçimini üniversite öğrencilerine özel dersler vererek sağlıyordu. Genel olarak maddi durumu kötüydü. Etkilendiği az sayıda filozof olmuştu. Bunlardan biri Wolf'tu, diğeri ise Leibniz. 1755 yılında doçent olmayı başardı ve üniversitede tam zamanlı felsefe dersleri vermeye başladı. Böylelikle hayran kitlesi oluştu ve kitaplarını yazmak için motivasyon elde etti. İlk yazıları felsefi yazılar değildi.

İlk Eserleri Felsefe Üzerine Eğilmiyordu

Daha çok dünyayı ve varoluşu merakla inceleyen fizik ve astronomi yazılarıydı bunlar. En ünlü eserlerinden biri olan "Evrensel Doğal Tarih ve Cennetlerin Teorisi" adlı kitabını da 1755 yılında kaleme aldı. Kitap ilk yıllarında beklediği etkiyi yaratamasa da ilerleyen yıllarda hak ettiği değere yükseldi.

Hayatının Dönüm Noktası: 1770 Yılı

1770 yılından sonra ise ünlü filozoflar Hume ve Jean Jack Rousseu ile tanışmasıyla eleştirel felsefe üzerine olgun eserler vermeye başladı. Böylelikle bu felsefi akımın kurucusu oldu ve dünya genelinde milyonlarca kişiyi hala etkilemektedir.

Toplam 25 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.