Kazım Karabekir

Bilinen adıyla Kazım Karabekir kayıtlardaki adıyla Musa Kazım Karabekir 23 Temmuz 1882 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Kazım Karabekir 26 Ocak 1948 tarihinde Ankara'da hayata gözlerini yummuştur. Gerek Osmanlı Devleti yıllarında gerek Türkiye Devleti kuruluş yıllarında gerekse Türkiye Cumhuriyeti yıllarında çok önemli görevlerde bulunan Kazım Karabekir Türk asker ve siyasetçi olarak tanınır.

Ayrıca ‘Alçıtepe Kahramanı’ ünvanı ile de tanınan Kazım Karabekir Kurtuluş Savaşı'nın başlamasını sağlayan komutanların başında gelmektedir. Özellikle Osmanlı Devleti'nden kalan ordunun terhis edilmesi emrine emrindeki orduyu terhis etmeyen Kazım Karabekir Kurtuluş Savaşı sırasında Doğu Cephesi’nde büyük başarılara imza atmıştır.

Kazım Karabekir Eğitimi

Kazım Karabekir 1882 yılında dünyaya geldikten sonra 1902 yılına kadar İstanbul'da eğitimini almış 1902 yılında yine İstanbul’da Harbiye Mektebinden, 1905 yılında Mekteb-i Erkan'ı Harbiye'den mezun olmuştur.

Kazım Karabekir Faaliyetleri

Kazım Karabekir 1907 yılında İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Manastır şubesini Enver Paşa ile birlikte kurmuş, 1909 yılında ‘31 Mart olayı’nı bastırmak için kurulan ‘Hareket Ordusu’na katılmıştır. 1912 yılında Balkan Savaşı'nda yer alan Kazım Karabekir 1. Dünya savaşında da çok önemli görevlerde bulunmuştur. Çanakkale Cephesinde de aktif görev alan Kazım Karabekir daha sonra Kafkas Cephesi'ne ikinci kolordu komutanı olarak atanmıştır.

Kurtuluş Savaşı da çok büyük etkiye sahip olan Kazım Karabekir, Mustafa Kemal önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı için imza veren komutanlardan bir tanesidir. Aynı zamanda siyasetçi kimliği ile de öne çıkan Kazım Karabekir 1920'den 1946 yıllarına kadar aktif milletvekilliği yürütmüştür. Özellikle Doğu Cephesi Komutanlığı sırasında birçok esere de imza atan Kazım Karabekir hem Türk komutan hem Türk Siyasetçi hem de Türk yazar olarak Türk Tarihi için çok önemli bir kişiliktir.

 

Toplam 53 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.