Metodoloji Kitapları

Bazı metodoloji kitapları şunlardır:

Medeniyet Analizi Metametodoloji ve Metodoloji

Bu çalışmada İslam medeniyetinin ilk ortaya çıkış sürecinden günümüzdeki karşılığı olan yeniden teşekkül veya diriliş dönemine ve onun bir alt seti veya parçası olan İslami iktisat çalışmalarına bir rehberlik olup olmayacağı ve eğer olacaksa bunun usulü ile sınırları tartışılmaktadır.

Bu amaçla ilk başta İslam medeniyetinin ilk oluşma döneminin genel bir tasvir ve tahlili yapılmakta, daha sonra onun bazı karakteristik özelliklerinden hareketle bir medeniyet modeli veya metodolojisi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Buna bir metametodoloji denemesi de denebilir. Sonraları bu metametodolojinin, anılan dönemin günümüzdeki karşılığı olan İslam medeniyetinin tekrardan kurulma dönemi için yol gösterici bir yanı olup olmadığı değerlendirilmektedir.

Bilim Yöntemi

Bilim yöntemi; insan düşüncesinin, doğayı, toplumu, toplumlar arası ilişki ve çelişkileri anlamak, kavramak açısından geliştirdiği en önemli bir düşünce tarzıdır. Ama bilgilenmede kullanılan en geçerli ve en sağlam metottur.

Bilim, ideoloji, resmi ideoloji, düşün yasakları, siyasal düzen, siyasal rejim, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü, akademik özgürlük vb. kavramların, bu kavramlar arasındaki ilişkilerin tartışılması önemlidir. Bilim denildiğinde tüm bu kavramlara, ilişkilere açıklık getirilmesi gerekmektedir.

 

Toplam 73 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.