Muhammed Gazali

Muhammed el-Gazzali 22 Eylül 1917 tarihinde Mısır’da dünyaya gelmiştir. Tasavvuf edebiyatına karşı büyük bir saygısı olan babasının bir gece rüyasında Ebu Hamid Muhammed el-Gazzali’den edindiği işaret üzerine oğluna Muhammed el-Gazzali adını koyduğunu bizzat kendisi söylemiştir. İlk öğrenim yıllarına yaşadığı köyünde başladı ve bu dönem boyunca Kur’anı ezberledi.

Muhammed Gazali ve Eğitim Hayatı

Ailesinin İskenderiye’ye göç etmek zorunda kalması sebebiyle Ezher’in ilköğretim bölümüne girdi ve 1937 tarihinde lise öğretiminden mezun oldu. Bu sırada İhvan-ı Müslimin başında bulunan kişi Hasan el-Benna ile yolları kesişti ve teşkilata dahil oldu. 1941 tarihinde Ezher’in Usulüddîn Fakültesi’ni başarılı bir şekilde bitirdi. 1943 tarihinde Muhammed Gazali aynı fakültenin Davet ve İrşad ana bilim dallarında yüksek lisansını başarılı bir şekilde tamamladı, daha sonra Kahire’deki Atebetü’l-Hadra Camii’ne imam hatibi olarak ataması gerçekleşti.

1970'li tarihlerden itibaren şöhreti ve ünü İslam dünyasında da yaygınlık göstermeye başladığında birçok farklı ülkeyi ziyaret etme fırsatında bulundu. Bu çeşitli ülkelerde islami davetle ilgili pek çok toplantıya katılarak bilgisini daha çok insana aktarma şansı elde edindi. Riyad’da bulunduğu bir toplantı zamanında 9 Mart 1996 tarihinde hayata gözlerini yumdu ve Cennetü’l-Baki Kabristanı’nda gömülmüştür.

Yaşamı boyunca çeşitli eserler ve kitaplar yazmıştır. Bu eserlerle geleceğe ışık tutmuş ve ondan sonraki okurları için büyük bir bilgi kaynağı bırakmıştır. Böylece öldükten sonra da değerini hiçbir zaman yitirmemiştir.

Toplam 15 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.