Musa Carullah Birgiyev

Yazarımız Rusya da Rostov- Na Don şehrinde 1875 yılında gözlerini dünyaya açmıştır. Baba ismi Yarullah Efendi olup annesinin ismi ise Fatıma Hanımdır.

ÖĞRENİM

Öğrenimine başladığı yıllarda annesi Fatıma Hanım'ın yardımı çok fazla olmuştur. Lise eğitimini Rostov da bulunan Rostov Rus Teknik Devlet Lisesi' nde almıştır. Daha sonra Buhara da Yükseköğrenimini yapmış olup burada Arapça, Farsça ve İslam ilimlerini öğrenmiş, Ünlü hocalarından fıkıh, felsefe, matematik ve astronomi gibi dersler almıştır.

Kendini felsefe ve bilime adamış birçok büyük insanın fikirlerini öğrenmiş ve kendine uyarlamıştır. Birçok seri hocalarının ricası üzerinden Rusça'dan Türkçe'ye çevirisini yapmıştır.

İstanbul' a yolu düşen Musa Carullah Bigiyef öğrenimini güçlendirmek ve devam ettirmek için çabasına devam etti. İstanbul'dan yine aynı amaç uğruna Mısır'a geçti. Burada üniversite okudu.

Birçok yere seyahat eden yazarımız on bir yıl süren bu yolculuğuna Kazan'a döndü.

1904 yılında birçok dil öğrenip kendini geliştiren yazarımız doğduğu topraklarda Tarih-ü'l-Kur'an ve'l-Mesahif adlı eserini başladığı gibi bitirdi ve eserlerine devam etti.

Hayatı tehlikede olması nedeni ile birçok ülke değiştirdi. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra da Hindistan'a gitti. Afganistan'a yerleşmek istedi ancak İngilizler kendisinden şüphelendiği için tutuklandı ve 18 ay hapiste kalmak zorunda kaldı. 1947 yılında Türkiye ye gelerek Türk vatandaşı oldu. Hastalığından dolayı Kahire'ye geri döndü ve orada hayatını kaybetti.

ESERLERİ

Ya Cuc, Kur'an ve Mushhaflar Tarihi adlı iki eserini Ravza Kitap üzerinden temin edebilirsiniz.

Toplam 14 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.