Nabizade Nazım

1862 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Nabizade Nazım 6 Ağustos 1993 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Çok genç yaşta vefat eden daha vefat ettiğinde daha 31 yaşındadır. Tanzimat Dönemi yazarları arasında olan Nabizade Nazım şiir, hikaye, roman türlerinde eserler vermiştir. Ayrıca Türk edebiyatında ilk Köy romanı olarak kabul edilen Karabibik ve ilk psikolojik roman olarak kabul edilen Zehra adlı romanların yazarıdır.

Nabizade Nazım Eğitimi Ve İş Hayatı

İlköğrenimini Tophane Mahalle mektebinde tamamlayan Nabizade Nazım buradan Fevziye Rüştiyesi'ne oradan da Beşiktaş Askeri Rüştiyesi'nde geçerek öğrenim görmüştür. Daha sonra aynı okulun lise bölümünü bitirdikten sonra Kara Mühendislik okulunda eğitim alarak 1884'te Topçu Üsteğmen olarak mezun olmuştur. Daha sonra eğitimine Erkan-ı Harbiye okulunda devam etmiştir.

Başarılı bir öğrenim hayatı geçiren 1886 Nabizade Nazım Erkan-ı Harbiye’den yüzbaşı olarak mezun olduktan sonra aynı okulda askeri öğretmenlik yaptı.

Daha sonra 2 yıl Suriye’ye keşif görevi için gidip kalan Nabizade Nazım İstanbul'a döndükten sonra kısa bir süre sonra evlendi. Bu sırada hastalananlar Nabizade Nazım kemik bölüm hastalığına yakalandı. Haydarpaşa'da uzun süre tedavi gördü Ancak 6 Ağustos 1893'te istanbul’da vefat etmiştir. Tanzimat dönemi yazarlarından olan Nabizade Nazım batı edebiyatı türlerinin ilk örneklerini vermeye başlamıştır. Birçok eser veren Nabizade Nazım Türk Edebiyatı için ilklerden olan ilk köy romanı ve ilk psikolojik romanın da sahibidir.

Toplam 51 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.