Ömer Nasuhi Bilmen

Ömer Nasuhi Bilmen 1880- 1971 yılları arasında yaşamış olan Türk din alimidir. Bir çok eseri bulunan Ömer Nasuhi Bilmen aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı görevi de yürütmüş bir İslam alimidir.

Ömer Nasuhi Bilmen Eğitimi

Ömer Nasuhi Bilmen bir çok önemli müderristen dersler alarak ve kendini çok geliştirerek islam dünyasında adından sıkça söz ettirmiş bir İslam alimidir.

Ömer Nasuhi Bilmen; Ahmediye Medresesi müderrisi olan Abdürrezzak ilmi Efendi ile Erzurum Müftüsü Müderris Hüseyin Raki Efendi'den eğitim alarak eğitim hayatına başlamıştır. bu eğitiminden sonra 1908 yılında İstanbul'a gelmiştir. Burada Tokatlı Şakir Efendi'den ders almaya devam eden Ömer Nasuhi Bilmen icazet alarak medresetü'l kuzat’a girmiştir. Burada 4 yıl boyunca hukuk eğitimi alan Ömer Nasuhi Bilmen 1912 yılında açılan ruus imtihanını da kazanarak Fatih dersiamları arasına katılmıştır.

Ömer Nasuhi Bilmen Fatih Camii'nde Satırlı Medresesi’nde ve Darüşşafaka'da dersler vermiştir. Ömer Nasuhi Bilmen ayrıca İstanbul İmam Hatip Okulunda ve Yüksek İslam Enstitüsü’nde fıkıh ve kelam dersleri okutmuştur. 1941 yılında seçimle İstanbul müftülüğüne tayin olmuştur. 1960 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı görevine getirilen Ömer Nasuhi Bilmen bir yıl sonra burada ki görevindeyken emekli olmuştur. 1971 tarihinde yaşamını yitirmiştir.

Eserleri

Ömer Nasuhi Bilmen’in birçok eseri mevcuttur. Hukuki islamiyye ve Istılahat-ı Fıkhiyye Kamusu Kur'an-ı Kerim'in meali ve Tefsiri ile Büyük İslam İlmihali yayınlamış en önemli ve bilindik eserleridir. Daha onlarca eseri bulunmaktadır.

Toplam 65 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.