Ahmet Yüksel Özemre

Ahmet Yüksel Özemre, 1935 yılında Üsküdar/İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1954 Yılında Galatasaray Lisesinden mezun olmuş, 1957'de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik- Fizik Bölümünden, daha sonra ise 1958'de Fransa Nükleer Bilimler ve Teknoloji Milli Enstitüsünden mezun olmuştur.

Türkiye’nin ilk Atom Mühendisi olan Ahmet Yüksel Özemre, 1969 Yılında profesör olmuştur. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Nükleer Bilim Dalından ise kendi isteğiyle 11 sene sonra, 1984'de kendi isteği ile ayrılmıştır.

Pozitif, dini, bilimsel konularda yaklaşık 400 tane makale ve raporu bulunmaktadır. Profesör Doktor Ahmet Yüksek Özemre'nin yazdığı, hala üniversitelerde okutulmasına devam eden 12 cilt kitabı ve 40 cilt kadar da genel kültür kitapları ve tercümeleri bulunmaktadır.

Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Almanca, İspanyolca dillerine hakim olan Ahmet Yüksel Özemre evlidir ve 2 çocuk sahibidir. Bir de toruna sahip olan Profesör Doktor Özemre, 25 Haziran 2008 Yılında İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

Hayatı başarılarla dolu bu adama Gebze Sanayici ve İş adamları Derneği tarafından 1993 yılında 'Yılın İlim Adamı' ödülü verilmiştir.

Ahmet Yüksek Özemre Başarıları

Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü, TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi, TAEK Başkanı, Türkiye’yi NATO Bilim Komitesinde, OECD Nükleer Enerji Ajansı Yönetim Kurulunda, CERN Konseyinde ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı kürsüsünde ülkemiz adına bulunmuştur.

1998-200 Yılları arasında ise Türkiye Elektrik ve İletişim A.Ş. nin genel müdürü olarak görev yapmıştır.

Toplam 17 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.