Sait Halim Paşa

19 Şubat 1864 tarihinde Kahire’de dünyaya gelen Said Halim Paşa 6 Aralık 1921'de akşamı bir suikast sonucu öldürülmüştür. Mısır Vailisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın torunu olan Said Halim Paşa Osmanlı Devleti'nde bir dönem sadrazamlık yapmış siyasetçi, devlet adamı olarak tanınmaktadır.

Said Halim Paşa Eğitimi ve Devlet Görevleri

Said Halim Paşa ilk ve orta öğrenimini Kahire'de özel dersler alarak tamamladı. Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerini öğrenen Said Halim Paşa daha sonra İsviçre'de 5 yıl Siyasal Bilgiler öğrenim gördü. 1884'te Danıştay azası olan Said Halim Paşa ayrıca Osmanlı Devleti'nde birçok görevde bulunmuştur.

1908'de Ayan Meclisi üyeliği yapan Said Halim Paşa 23 Ocak 1912 ve 23 Temmuz 1912 tarihleri arasında şurayı devlet reisliği yapmıştır. Yine bir dönem İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Genel Sekreteri olarak seçilen Said Halim Paşa; Mahmut Şevket Paşa'nın sadrazamlığı sırasında Dışişleri Bakanlığı görevine atanmıştır. Sait Halim Paşa 12 Haziran 1913 ve 3 Şubat 1917 tarihleri arasında ise Osmanlı dönemi Devleti sadrazamlık görevini yaptı. Balkan Savaşları'ndan sonra Edirne'nin Osmanlı Devleti'nde kalması için Meriç Nehri'nin sınır kabul edilmesi Antlaşması'nın imzalanmasında önemli rol oynayan Sait Halim Paşa siyasi anlamda da başarılı bir devlet adamı olarak kabul edilmektedir.

1. Dünya Savaşı'nın ilan edilmesi ile bazı kabine üyeleri ile birlikte tutuklanan Said Halim Paşa Malta'ya Sürgün edildi. 1921 de yapılan anlaşma gereği tahliye olan Said Halim Paşa İstanbul'a dönememiş, Ancak Roma'da bir otele yerleşmiştir. 6 Aralık 1921 akşamı otelin kapısına geldiği anda bir Ermeni komitacı tarafından öldürülen Said Halim Paşa’nın naaşı İstanbul'a getirilmiştir.

Toplam 7 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.