İmamı Azam Ebu Hanife

İmam Azam Ebu Hanife Yani asıl adıyla Ebu Hanife Numan bin Sabit Bin Sultan Bin Mal Zuta Hanefi mezhebi kurucusu olan İslam fıkıh, hadis bilimlerine ilgili olan İmamı Azam adıyla tanınan İslam dininin en büyük alimlerinden biridir. Ebu Hanife 699 yılında Kufe’de dünyaya gelmiştir. Soyu Horasan ileri gelenlerinden bir zata ait olduğu bilinen Ebu Hanife Arap kökenli olmadığı Fars kökenli olduğu düşünülmektedir.

İmamı Azam Ebu Hanife Eğitimi Ve Faliyetleri

Ebu Hanife'ye çok küçük yaşlarda Kur'an'ı ezberlemiş ve Arapçanın tasnif edebiyatını öğrenmiştir. Gençlik yıllarında sahabelerden birkaçını bile tanıma fırsatı bulan Ebu Hanife ilimle uğraşmaya başlamadan önce tüccarlık yapmakta idi. Daha sonra ilime yönelen Ebu Hanife kelam iman, itikat ve münazara ilimlerini öğrenmiş daha sonra fıkıh ilmine de merak salmıştır.

Özellikle Hammad bin Süleyman adlı hocasının derslerine 18 yıl kadar devam etmiştir. Ebu Hanife sık sık Mekke ve Medine'deki zatlarla hadis ve fıkıh münazaraları yapmıştır. Hayatının çoğu ilim ile geçen İmamı Azam Ebu Hanife senin ölümü ise Emevi ve Abbasi yönetim anlayışını onaylamadığı ve bunu sık sık dile getirilmesi üzerine ikinci Abbasi halifesi olan Ebu Cafer el Mansur tarafından Bağdat'ta hapse atılıp işkence ettirilmiş ve zehirlenerek öldürülmüştür. İmam-ı Azam Ebu Hanife yolu yani mezhebi İslam dünyasının çok büyük bir kısmına yayılmış birçok insan onun yolundan giderek Hanefilik mezhebini benimsemiştir

Toplam 16 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.