Fıkıh Alimi Nablusi

Abdülgani Nablusi 1641 yılında bugün Suriye'nin başkenti olan Şam'da dünyaya gelmiştir. Alim ve sufi olarak anulan Abdülgani Nablusi'nin babası İsmail Abdülgani, döneminin hanefi mezhebine bağlı bir hukukçu (yani fakih) idi. Soyu Filistin'in Nablus kentine dayandığı için İmam Nablusi adını almıştır.

Fıkıh konusunda ehliyet sahibi bir isim olan Nablusi, dönemin kelam ve fıkıh alimlerini eleştirmiştir. Mezheplerin varlığını ve çeşitliliğini savunan Nablusi, mezhep çeşitliliğinin dinde kolaylık ve genişliği ifade ettiğini belirtmiştir. İmam Nablusi, dört mezhepten veya bir başka mezhepten diğerine geçişi olumlu karşılaşmış ve caiz olduğunu ifade etmiştir.

Şam'da Salihhiye Medresesi ve Umavi Camisi'nde eğitim vermiş, dönemin önde gelen isimlerinden birisi olmuştur. İslami ilimlere dair hemen hemen her alan ve dalda önemli eserler vermiş, İslami ilimin gelişmesine ışık tutan önemli isimlerden birisi olmuştur.

Abdülgani Nablusi 5 Mart 1731 tarihinde 90 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Eserler

Nablusî’nin hayatı, eserleri ve görüşlerine dair bir araştırma yapan Bekrî Alâeddin 280 eserinin muhtevası, yazma nüshaları ve baskıları Hakkında bilgi verir

Nablusi'nin biyografisini derleyen ve eserlerini inceleyen bir çalışmaya imza atan Bekrî Alâeddin, Nablusi'nin 280 farklı eseri olduğunu belirtir. Bu eserlerin yazma nüsha, muhteva ve baskıları hakkında dönemini de ele alarak detaylı şekilde bilgi verir.

Bazı derleme eserler: Sharh Diwan Ibn Farid, Nafahat al-Azhar 'Ala Nasamat al-Ashar, Kifāyat al-ghulām, Hillat al-dhahab al-ibriz fi rihlat Ba'albak wa-al-Biqa' al-'aziz, Nafahat al-Azhar 'Ala Nasamat al-Ashar

 

Toplam 12 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.