İsmail Hakkı Bursevi

İsmail Hakkı Bursevî, 1653 yılında Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Aydos'ta dünyaya gelmiştir. Üsküdarî, Celvetî gibi birçok nisbe ile anılmaktadır. Ancak en meşhur ve en çok kullanılan nisbesi Bursevî'dir. Bursevî olarak anılmasının sebebi ömrünün büyük bir kısmını Bursa'da geçirmesinden dolayıdır.

İsmail Hakkı Efendi, ömrünü tamamen insanlığın faydasına adayan bir alim olmuştur. Dolu dolu ilim faaliyetleri ile geçirdiği ömrü 20 Temmuz 1975 yılında Bursa'da sona ermiştir. Kabri Bursa'daki Tuzpazarı mevkiinde bulunmaktadır.

İSMAİL HAKKI BURSEVÎ'NİN İLİM HAYATINA KATKILARI 

Ömrünü ilim faaliyetlerine adamış olan İsmail Hakkı Bursevi bir şair, müfessir ve mutasavvıftır. Fıkıh, kelam, Arapça gibi birçok İslami ilim dalında dersler almıştır. Kendisini ilim alanında geliştirmiş ve insanlığa birçok ilmi eser bırakmıştır.

İsmail Hakkı Efendi, hayatının en küçük zaman dilimini bile boşa harcamamış ilim ve irşad faaliyetleriyle meşgul olmuştur. Tasavvuf alanında, tefsir alanında eserler kaleme almıştır. Tasavvuf alanında en meşhur eserlerinden bir tanesi Ruhu'l Mesnevi adlı çalışmasıdır. Bu eserinde Mevlana'nın Mesnevi'sinin ilk 738 beytini şerh etmiştir. Yine Tefsir alanında çok önemli bir işari tefsir çalışması olan Ruhu'l Beyân isimli tefsir kitabı vardır. Daha birçok ilim dalında eser telif etmiş olan bir alimdir.

İsmail Hakkı Bursevî'nin hayatını anlatan birçok eser kaleme alınmıştır. İsmail Hakkı Efendi hakkında teferruatlı bilgi sahibi olmak için ravzakitap.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Toplam 54 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.