yilsonu.jpeg (90 KB)

Muhammet Esed

2 Temmuz 1900 tarihinde Ukrayna Lyviv şehrinde dünyaya gelen Muhammed Esed Avustralya asıllı Yahudi bir ailede dünyaya gelmiştir. 23 Şubat 1992 tarihinde vefat eden Muhammed Esed Grenada İspanya’da 91 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Yahudi bir ailede doğmasına rağmen daha sonra İslam'ı Seçen Muhammed Esed; düşünür, gazeteci, din bilimci, yazar ve siyasetçi olarak tanınmaktadır.

Çok yönlü kişiliği sayesinde birçok alanda çalışma imkanı bulmuştur. Özellikle 1980 yılında yayınladığı Kur'an mesajı isimli Kur'an tefsiri ile tanınmış ve tüm İslam aleminde etki bırakmıştır. Muhammed Esed 1947 yılında kurulmuş olan Pakistan devleti tarafından vatandaşlık verilmiştir. Pakistan'da İslami Yapılanma Kurumu Başkanı olan Muhammed Esed 1949'da Pakistan Ortadoğu ilişkileri şekline getirilmiş ve Birleşmiş Milletler'de Pakistan adına temsilcilik yapmış bir bürokrat olarak tanınmaktadır.

Muhammet Esed Eğitimi Ve Faaliyetleri

1900 yılında dünyaya gelen Muhammed Esed I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile eğitim hayatına ara vermek zorunda kalmıştır. I. Dünya Savaşı'nın başladığı sırada Ukrayna topraklarında yaşarken Viyana'ya taşınma kararı okulu bırakmasında çok etkili olmuştur. Böylece Avusturya ordusuna katılan Muhammed Esed savaş sonrası üniversite eğitimi için Avusturya üniversitesinde felsefe ve tarih okumak üzere başlamıştır.

Ancak okul konusunda umduğunu bulamayan Muhammet Esed dönemin ünlü düşünürlerinin konferanslarını katılarak kendini geliştirmiştir. Daha sonra Orta Avrupa'ya yerleşmiş 22 yaşında muhabir olmuştur. Bu dönemde çok fazla geziye katılan Muhammed Esed özel bir gazete için Ortadoğu muhabirliği yapmıştır. Bu sürede birçok Ortadoğu ülkesini gezerek İslam dinini tanışmış; Böylece İslamiyete geçmiştir. İslam'dan etkilenen ve İslam konusunda çalışmaları bulunan Muhammed Esed; Kur'an mesajı ve Mekke'ye giden yol isminde eserlere sahiptir.

Toplam 15 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.