Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani

Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani Pakistanlı bir İslam Alimidir.

Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani Kimdir?

Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani 3 Ekim 1943 yılında Hindistan'ın Seharenpur şehrinin Diyobend kasabasında dünyaya gelmiştir. Ailenin nesebinin İslam' ın üçüncü halifesi olan Osman bin Affan' a dayandığı düşünülmektedir. Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani bei çocuklu bir ailenin en küçük çocuğudur.

Pakistan'ın bağımsızlığını kazanması sonrasında aile Pakistan' a göç etmiştir. Prof. Dr. Taki Osmani ilk tahsilini annesinden almıştır. Ebeveyninden Urduca ve farsça dersleri almıştır. Geleneksel anlamda medrese eğitimine ise sekiz yaşında babası Muhammed Şefi' nin Karaçi' de kurduğu Daru'l - Ulum Medresesinde başlamıştır. Tefsir, hadis, fıkıh, gibi klasik İslam ilimlerinin yanı sıra Arap Dili ve Edebiyatı okumuştur. 16 yaşında da buradan birincilikle mezun olmuştur.

Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani 1964 yılında Karaçi Üniversitesi'nde Edebiyat lisans derecesini almıştır. 1970 yılında ise Pencap Üniversitesi' nden Arap Edebiyatı alanında Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani yüksek lisans derecesi elde etmiştir.

Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani Pakistan Federal Şeriat Mahkemesi'nde hakimlik de yapmış ve Pakistan Yüksek Mahkemesi Şeri Davalar Bölümü' nde hakimlik yapmaya devam etmiştir. Pek çok ulusal ve uluslararası kuruluşa danışmanlık yapmaktadır.

Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani Eserleri

Prof. Dr. Muhammed Taki Osmani' nin çok sayıda araştırması ve çalışması vardır. Eserlerinden basılarak kitap haline gelenler şunlardır:

" Sünnetin Değeri Ve Bağlayıcılığı" ( 2019 )

" Fetva Usulü " ( 2010 )

" Kolay Ameller " ( 2010 )

" İtikaf Risalesi " ( 2010 )

" Sünnetin Bağlayıcılığı " ( 2017 )

 

Toplam 3 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.