İktisat Tarihinin Dönüşü

%30
52,00 TL
36,40 TL

İktisat Tarihinin Dönüşü

HAVALE :36,04 TL %1 EFT İndirimi
52,00 TL
%30
%30
36,40 TL
HAVALE :36,04 TL %1 EFT İndirimi
Kitap Açıklaması

Kalkınma paradigmasının hüküm sürdüğü 1960'lar ve 1970'ler boyunca sosyal bilimler gündeminin öne çıkan alanlarından biri olan iktisat tarihi sonra bir süre ilgi odağından uzaklaşmıştı. 2000'lerde Daron Acemoğlu Kenneth Pomeranz Thomas Piketty gibi iktisatçıların yankı yaratan çalışmaları tarihsel analizle iktisat bilimini birleştiren bakış açısının açabileceği geniş ufka yeniden dikkat çekti. İktisat Tarihinin Dönüşü Türkiye'de büyük ölçüde bireysel çabalara bağlı kalan bu alana olan ilgiyi artırmayı amaçlıyor. Kitapta tarım rejimleri emek ilişkileri gelir dağılımı dünyada ve Türkiye'de geç sanayileşme Türkiye ekonomisinde mesleki yapısal dönüşüm mülkiyet piyasa ve kurumlar Osmanlı hukuk tarihi gibi konularda tarihsel malzemeyi iktisadi bakış açısından analiz eden makaleler yer alıyor. Alanın kendi mutfağına eğilen iktisat tarihi eğitim ve öğretimine ilişkin bir inceleme...

Ulaş Karakoç ile Alp Yücel Kaya'nın derlemesinde onların yanı sıra Seven Ağır Hülya Canbakal Pınar Ceylan Boğaç Ergene Özgür Burçak Gürsoy M. Erdem Kabadayı Eyüp Özveren Özdeniz Pektaş Yücel Terzibaşoğlu Onur Yıldırım'ın katkıları ve alanın usta hocası Şevket Pamuk'la etraflı bir söyleşi yer alıyor.

"Ekonomik krizlerden uluslararası ticaret tarihine coğrafi bölgeler arasındaki eşitsizliklerden hukuk-ekonomi ilişkisine emek tarihinden piyasa entegrasyonuna çok çeşitli alanlarda... tarihsel verilere dayanan pek çok araştırma yapıldı. Bugün iktisat tarihi hızla iktisat tarih siyaset bilimi ve sosyoloji ile diyalog içinde olan zengin ve yaratıcı bir araştırma gündemine sahip metodolojik ve teorik çeşitliliğe sahip bir akademik disipline dönüşüyor.

Kitap Özellikleri''''''''
Barkod9789750530234
Basım Yılı2021
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat13 x 19,5
Kağıt TürüKitap Kağıdı
Sayfa Sayısı42
135 TL ve üzeri kargo bedava
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.