Kars ve Ardahan Beşik Türküleri

%14
135,00 TL
116,10 TL
%14
%14
135,00 TL
116,10 TL
Kazancınız:18,90
Kitap Açıklaması

"Kars ve Ardahan Beşik Türküleri" kitabı" Türklerin Anadolu'ya açılan kapısı konumunda olan Kars-Ardahan bölgesi müzik kültürüne ait laylaları/ninnileri derinlemesine ele alan bir eserdir. Gelenek aktarımında büyük role sahip layla/ninni kültürel müzik ögesi olmasının yanı sıra bilinen en eski sözlü kültür ürünlerindendir. Bu kadim sözlü kültür ürünleri yaratıldıkları toplum hakkında ipuçları taşımakta ve nesiller arasına köprü kurmaktadır.

Sözleri ve ezgileriyle bir bütün olan bu anne şarkıları müzikal yapısı ile bebekleri sakinleştirir rahatlatır ve bebeklikten itibaren müzik kulağını geliştirir. Ninniler sayesinde bebek ilk müzik eğitimini ana dilde ve ana kucağında alır.

Kültürel değerlerin önemli bir ifade biçimi olan ve toplumu kültürel olarak besleyen ninniler söz konusu özelliklerine rağmen günümüz sosyokültürel hayattaki değişimlerden olumsuz yönde etkilenmekte söylenmemekte her geçen gün unutulmakta ve yok olmaya yüz tutmaktadır.

Bu kitap bu bölgedeki müzik kültürünün yaşatılmasına katkı sağlamak amacıyla yazılmıştır. Bu bağlamda Kars-Ardahan il merkezleri ilçeleri ve buralara bağlı köylerde söylenen 32 layla/ninni ezgileriyle notaya alınmıştır. Türkü nitelikli bu ninnilerin müzikal analizi yapılmıştır.

Kırık hava ve uzun hava türünde literatüre kazandırılan bu özgün türküler Türk müzik kültürü açısından gün yüzüne çıkarılmış bir hazinedir.

Kitap Özellikleri''''''''
Barkod9786253980450
Basım Yılı2023
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat16,5 x 24
Kağıt Türü1. Hm. Kağıt
Sayfa Sayısı134
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
BENZERKİTAPLAR
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.