Ötekilerin Ekolojisi

%25
118,00 TL
88,50 TL
%25
%25
118,00 TL
88,50 TL
Kazancınız:29,50
Kitap Açıklaması

Modern düşüncenin inşasında temel bir araç hâline gelen doğa ve kültür ayrımı bilimlerin iki ayrı alana bölünmesine yol açmakla kalmayıp dünyayı anlama şeklimizi ve diğer varlıklarla olan ilişkilerimizi de derinden etkiliyor.
Philippe Descola çevrelerindeki varlıklarla ilişkilerini farklı şekillerde kuran diğer halklarda böylesi bir ayrımın bulunmadığının önemini vurgularken bu halkların nasıl bizimkinden farklı gerçeklikler yarattıklarını anlamaya çalışan antropolojininse dünyayı doğal ve kültürel olarak ikiye ayıran kendi kozmolojisinin dışına çıkmak konusunda yaşadığı zorlukları gösteriyor.
Doğanın mı kültürü belirlediği yoksa kültürün mü doğanın ne olduğunu belirlediği sorusundan artık kurtulmak gerekiyor. "Doğaya yalnızca onu nesnelleştiren kültürel kodlama düzenekleri aracılığıyla erişebildiğimize şüphe yoktur: estetik formlar bilimsel paradigmalar teknik aracılıklar sınıflandırma sistemleri dinî inançlar..."
Yazar antropolojiyi insanmerkezciliğinden vazgeçmeye davet ederken varlıkların birbirlerine atfettikleri nitelikler dolayısıyla sürdürdükleri ilişkilerin incelendiği doğa ve kültürün ötesinde radikal yeni bir dünya görüşünü savunuyor.

Kitap Özellikleri''''''''
Barkod9789755339795
Basım Yılı2023
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat13,5 x 19,5
Kağıt TürüKitap Kağıdı
Sayfa Sayısı126
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
BENZERKİTAPLAR
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.