Etnomüzikolojik Bağlamda Anadolu Ermenilerinin Düğün Müzikleri

%19
150,00 TL
121,50 TL

Etnomüzikolojik Bağlamda Anadolu Ermenilerinin Düğün Müzikleri

Yazar: Fulya Açıksöz Yayınevi: Müzik Eğitimi Yayınları

Etnomüzikolojik Bağlamda Anadolu Ermenilerinin Düğün Müzikleri

%19
%19
150,00 TL
121,50 TL
Kazancınız:28,50
Kitap Açıklaması

Bu kitap İç Anadolu'dan İstanbul'a göç etmiş Ermenilerin evlilik gelenekleri kına türküleri kilise düğünleri ve düğün müziklerinin incelenmesi amacıyla 1998-2000 yılları arasında İstanbul'da yapılan alan araştırması gözlem ve görüşme verilerine dayalı bir etnomüzikoloji çalışmasıdır. Çalışmada yalnızca doğum yerleri İç Anadolu yöresi olan Ermenilerin evlilik gelenekleri ve düğün müzikleri ele alınmış diğer yöreler araştırmanın sınırlılığı açısından dışarda tutulmuştur.
İnsan yaşamındaki en önemli ritüellerden biri olan düğün ve düğün gelenekleri düzenli tekrar edilen yapılarıyla kültürel kimliğin korunması iletilmesi ve yeniden üretilmesini sağlar ve kültürel göstergeleri içinde barındırır. Düğün müzikleri ise bu temsiliyetin en göze çarpan kısmını oluştururken nesilden nesile aktarılarak kültürel mirasın korunmasında önemli bir rol üstlenir. Etnomüzikolojik çerçevede gerçekleştirilen alan araştırmaları ve derlemeler yoluyla incelenen bu ritüel ele alınan yöre bölge toplum ve bireyler hakkında da değerli bilgiler elde etmemizi sağlar.
Anadolu Ermenileri üzerine İstanbul'da gerçekleştirilmiş alan araştırmanlarından elde edilen veriler konuyla ilgili literatüre dayalı bilgiler araştırma esnasında derlenen ve notaya aktarılan müzikler ve dini düğün müziklerini içeren notaların yer aldığı bu çalışmada kültürel kimliğin korunması ve temsiliyet bağlamında düğün ritüelinin cemaat üzerinde birleştirici etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Anadolu'da geçmişten bu yana varlığı sürdürmekte olan Ermeni halkının evlilik gelenekleri özelde de düğün müziklerine bir nebze ışık tutulmuş olması bakımından değerli olduğu düşünülen bu araştırmanın ülkemizde gerçekleştirilen etnomüzikolojik çalışmalar içinde yerini alması ve bu alanda çalışan araştırmacılar için kaynak oluşturması ümit edilmektedir.

Kitap Özellikleri''''''''
Barkod9786257507363
Basım Yılı2023
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat16 x 23,5
Kağıt TürüKitap Kağıdı
Sayfa Sayısı144
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.