Modern Mimarlık

59,00 TL
59,00 TL
Kitap Açıklaması

Otto Wagner'den paradigma kurucu bir kitap: Modern Mimarlık

Mimarlık yazının temel metinlerinden biri olan Modern Mimarlık özgün dilinden yapılan çevirisiyle Arketon yayınlarının son kitabı olarak raflardaki yerini aldı. Bir mimarlık tarihçisinin deyişiyle "19. yüzyılın son büyük mimarı 20. yüzyılın ise ilk büyük mimarı" olan Otto Wagner'in kitabını Türkçeye Hüseyin Tüzün aktardı. Wagner'in ikinci basıma yazdığı önsözde dile getirdiği arzusu doğrultusunda kitapta usta mimarın tüm çalışmalarının fotoğraflarına yer verildi. Fotoğraflar metne paralel bir düzende akarak Wagner'in sözüne eşlik ediyor.

Arketon yayınlarının genel yayın yönetmeni Aykut Köksal sunuş yazısında şöyle diyor:"Mimarlık tarihinde yapıtında bir dönüşüm sürecinin izlenebildiği mimarların başında Otto Wagner gelir. Wagner'in ilk çalışmaları 19. yüzyıl seçmeciliğinin Oryantalizme dek uzanan örnekleri arasındadır. Bu dönemi Art Nouveau hareketinin Avusturya versiyonu olan Secession çizgisinde yapıtlar izler. Bu erken modernist hareket Wagner'in üretiminde belirleyici bir ağırlık taşır. Ne var ki usta mimar bu ara durakta da çok zaman yitirmeyecek hızla Modernizme doğru yol alacaktır. Bu bağlamda 1895'te verdiği konferanslar bir kırılma noktası oluşturur. 1896'da yayımladığı Modern Mimarlık bu dönüşümün ilk yazılı ürünü olur. Modern Mimarlık paradigma kurucu bir metindir; neredeyse bir manifesto olarak da tanımlanabilir. Wagner 19. yüzyılın tarihselci eğilimlerini toptan mahkûm eder Modernizmin temel ilkelerini ortaya koyar. Modern Mimarlık yayımlandıktan sonra tarihselciliğin savunucuları yoğun bir eleştiri salvosuna girişir. Bunun üzerine Wagner Secession'a kesin katılımını duyurur ve Viyana'nın bir dönemini temsil eden çevrelerle ilişkisini tümüyle keser.

Wagner'in düşünceden üretime uzanan bu dönüşümünü anlamlandırmak için o yılların Viyanası'na daha yakından bakmak farklı disiplinlerde görülen değişimi izlemek ilginç olacaktır. 20. yüzyılın başlarında Viyana'da mimarlıktan müziğe plastik sanatlardan felsefeye yeni bir çağı haber veren düşünceleriyle üretimleriyle yeni yüzyılda belirleyici olmuş aktörler öne çıkar. Bu kişilerin üretimleri Otto Wagner'in üretimiyle birlikte okunduğunda şaşırtıcı bir eşzamanlılık görülecektir.

Son olarak Modern Mimarlık'ın mimarlık yazınının temel metinlerinden biri olduğu daha sonra yazılan metinleri de derinden etkilediği bunun en bilinen örneklerinden birinin Bruno Taut'un Mimarlık Öğretisiadlı kitabı olduğu belirtilmeli."

Kitap Özellikleri'''''''''''''
Barkod9786057455406
Basım Yılı2021
Baskı1
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat23,5x15,5
Kağıt Türü1. Hm. Kağıt
Sayfa Sayısı140
YazarOtto Wagner
ÇevirmenHüseyin Tüzün
135 TL ve üzeri kargo bedava
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.