Osmanlı'da Diplomasi, Siyaset ve Savaş

%35
25,00 TL
16,25 TL

Osmanlı'da Diplomasi, Siyaset ve Savaş

Hacer Kılıçaslan
HAVALE :16,09 TL %1 EFT İndirimi
25,00 TL
%35
%35
16,25 TL
HAVALE :16,09 TL %1 EFT İndirimi
Kitap Açıklaması

Bugün Türkiye'de Osmanlı dönemine dair dini kültürel ve siyasi birçok mesele ideolojik ve siyasi tutuma bağlı olarak ve bir kimlik sorunu etrafında şiddetli bir tartışmaya konu olmaktadır. Özellikle Osmanlı Devleti'nin çöküş sürecinin milliyetçilik ve modernleşme akslarına bağlı olarak incelenmesi büyük bir düşünsel ve kültürel kutuplaşmaya yol açmıştır. Benzer bir süreç Osmanlı topraklarından kopmuş ülkelerde de sürmektedir. Tarih bireylerin ve grupların doğal olarak sahip oldukları tarihsel bellekten ibaret değildir ve tarihin bu kutuplaştırıcı yaklaşımlardan arınması bilimsel araştırmalarla mümkündür.

19. yüzyıl Osmanlı tarihinin en önemli meselelerinden biri hiç şüphesiz Balkan coğrafyasındaki isyanlar ve parçalanmadır. Osmanlı hükümetleri isyan ve ayrılıkçı siyasi askeri ve toplumsal hareketlenmelere karşı uluslararası konjonktürü de dikkate alarak çeşitli mücadele yöntemleri geliştirmiştir. Buna rağmen Sırp Yunan ve Bulgar milliyetçilerinin uluslararası destekle bölgesel olarak başlattıkları isyanlar kısa sürede geniş bir örgütlenmeye dönüşmüş ve Balkanlarda Osmanlılardan bağımsız birçok devlet ortaya çıkmıştır.

Mehmet Yaşar Ertaş'ın ve Hâcer Kılıçaslan'ın hazırladıkları alanının yetkin isimlerini bir araya getiren elinizdeki çalışmanın ilk bölümü 16. yüzyıldan 20. yüzyıla dek Osmanlı Devleti'nin siyasi diplomatik ve idari tecrübesini ortaya koyuyor. İkinci bölümde Balkanlardaki isyan ve kopuşu ele alan araştırmalar yer alıyor. Son bölümde ise iki önemli Arnavut Milliyetçisi Derviş Hima ve İbrahim Temo'nun hayatlarıyla düşünce dünyaları inceleniyor. Kitaba bir bütün olarak bakıldığında; uzun ve çalkantılı 19. yüzyılın Osmanlı Devleti ve tebaası için nasıl büyük ve sancılı bir dönüşüme yol açtığı görülüyor.

"Osmanlı'da Diplomasi Siyaset ve Savaş" Osmanlı Devleti'nin hayatta kalma stratejileri ve imparatorluğun sonunu getiren koşullar hakkında yeniden düşünme imkânı verecek nitelikte bir çalışma...

Kitap Özellikleri''''''''
Barkod9786057635785
Basım Yılı2020
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat13,5 x 21
Kağıt TürüKitap Kağıdı
Sayfa Sayısı272
135 TL ve üzeri kargo bedava
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
BENZERKİTAPLAR
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.