Fener Balat Ayvansaray

%16
170,00 TL
142,80 TL
%16
%16
170,00 TL
142,80 TL
Kazancınız:27,20
Kitap Açıklaması

25 yıldır yurtiçinde ve dışında rehberlik yapan Ahmet Faik Özbilge eski İstanbul'un önemli yerleşim merkezlerinden Haliç kıyılarındaki Fener Balat ve Ayvansaray semtlerini karış karış dolaşarak elinizdeki bu kitabı kaleme aldı.
Kitap Kariye Müzesi'nden başlayıp Ayvansaray Surları'nı takip eden sonrasında da Balat ve Fener'i geçip Cibali'ye dek uzanan bir tam günde katedilebilecek gezi güzergahını anlatmakta.
Gezi boyunca Bizans ve Osmanlı döneminden kalan bir kısmı kaderine terk edilmis bir kısmıysa hâlâ zamana ve ilgisizliğe direnebilen sinagog kilise cami saray zindan türbe mektep hamam ve çeşmelerin hazin hikayelerini dinleyeceksiniz.
Şehrin kültürel mozaiğinin temelini oluşturan üç büyük dine mensup insanların yan yana kutladıkları Paskalya Hıdrellez Hamursuz ve Ramazan bayramlarında neler yapıldığını neler yenilip içildiğini içinde her şeyin bulunduğu ve bir arada yaşamanın simgesi olan o güzelim aşurenin tadını alırmışçasına okuyacaksınız.
Zaman zaman kendinizi kıraathaneleri restoranları meyhaneleri çarşıları dükkanları imalathaneleri dolaşırken bulacak; 6-7 Eylül Olayları Varlık Vergisi uygulaması Meclis-i Mebusan'ın kuruluşu Büyük Mübadele köyden kente göç gibi toplumsal olayların bölgeye etkilerini göreceksiniz.
Son yıllarda Avrupa Birliği'nin de çeşitli fonlarla rehabilitasyonuna katkıda bulunduğu Fener Balat Ayvansaray semtlerini gezmeye gittiğinizde ya da evinizde Ahmet Faik Özbilge'nin sohbet havasında yazdığı bu kitabı okurken büyük keyif alacaksınız...

Kitap Özellikleri
Barkod9789753902366
Basım Yılı2018
Baskı5
Cilt DurumuKarton Kapak
DilTürkçe
Ebat13,5 x 21
Kağıt TürüKitap Kağıdı
Sayfa Sayısı312
YazarAhmet Faik Özbilge
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

  • Ödeme Seçenekleri
  • Yorumlar (0)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.